چند نفر را که درد مشترک دور هم جمعشان کرده باشد، هیچ‌وقت دست کم نگیر؛ تا آن روزی که قلب تک‌تکشان با آهنگ همان درد می‌تپد...
  :: مدیر وب سایت
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

صندوق صدقات
   
آزادی زوال
جمعه 26 اردیبهشت 1393 ساعت 02:58 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست محمدحسن صادق زاده | ( نظرات )

می‌گویند آزادی اصلی‌ترین نیاز  بشر است. در جهان امروز و در دیدگاه لیبرالی که اکنون رایج‌ترین نظام فکری در جهان است، ملاک متمدن و پیشرفته بودن یک جامعه به میزان آزادی‌های فردی بستگی دارد. در تفکر لیبرالی غرب مشروعیت یک حکومت به آزادی‌هایی است که به شهروندان خود می‌دهد و حکومت ظالمانه حکومتی است که در آن مردم در عمل به آنچه تمایلش را دارند، آزاد نیستند. بنابراین تفکر جوامع تنها با وجود آزادی می‌توانند پیشرفت کنند و راه رسیدن به سعادت برای بشر داشتن آزادی‌های همه جانبه است. آیا این ادعا صحت دارد و آیا  قرار دادن آزادی به عنوان یک اصل و ارزش می تواند بشر را خوشبخت کند، یا اینکه آزادی بتی است که پزستش آن انسان را از چاله جهالت قدیم در آورده و در چاهی جدید خواهد انداخت؟

متفکرین غربی معتقدند که آزادی «مقدس‌ترین اصل بشری« است، و هیچ اصل اخلاقی بالاتر از آزادی وجود ندارد. در این نظام فکری ملاک خوب یا بد بودن هر چیز هماهنگی آن با این اصل است که »همه آزادند تا زمانی که جلو آزادی دیگران را نگیرند «به همین دلیل است که بسیاری از طرفداران اندیشه لیبرالیسم با دین اسلام به شدت مخالف‌اند، چرا که بسیاری از احکام اسلام با این اصل آزادی تضاد دارند. از طرف دیگر می بینیم که در همین کشورهای لیبرال مواد مخدری مانند ماری جوانا و انواع و اقسام مشروبات الکلی آزادانه به فروش می‌رسد، زیرا که مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی تضادی با این اصل آزادی ندارند.

در تفکر لیبرال اصلی ترین حق یک انسان آزادی است و بقیه حقوق بشر در ذیل آن قرار می‌گیرند و اگر که آزادی با هر اصل دیگری به تضاد بر بخورد، اصول دیگر هستند که باید به کنار بروند و آزادی باید حفظ بشود. برای مثال همانگونه که اشاره شد در بعضی کشورهای غربی فروش مشروبات الکلی و برخی مواد مخدر آزاد است علیرغم اینکه این مواد سلامت عقلی، روحی و جسمی جامعه را به خطر می‌اندازند (برای مثال هر ساله در آمریکا 88 هزار نفر در اثر مصرف مشروبات الکلی و مسائل مرتبط با آن جان خود را از دست می دهند). علت آزاد بودن فروش این مواد این است که اگر دولت بخواهد مردم را در تهیه موادی که به آن تمایل دارند محدود کنند، این کار با اصل آزادی در تناقض خواهد بود و چون در تفکر لیبرال آزادی بالاتر از هر چیز دیگری قرار می‌گیرد پس سلامت عقلی، روحی و فیزیکی جامعه باید فدا شود تا آزادی بماند. 

می‌توان گفت که یکی از شاخصه‌های اصلی تحجر این است که گروهی بر اعتقادی پافشاری کنند و حاضر به پذیرش هیچگونه نقد و نظر مخالف با آن نباشند، و به هر قیمتی می‌خواهد به اعتقادات خود را بدون تغییر نگاه دارند، حتی اگر ببینند که این پایبندی به قیمت آسیب‌های جدی به جامعه تمام شود. از این دید می‌توان گفت که سردمداران نظام لیبرال به شدت دچار تحجر شده‌اند زیرا با وجود اینکه شاهد آمار وحشتناک طلاق، خودکشی، فروپاشی خانواده‌ها، خشونت، جنایت، اعتیاد، بیماری‌های روحی و دیگر مشکلات نشات گرفته از آزادی بی حد و حصر در جوامع خود هستند، نه تنها حاضر به تغییر روش‌های خود نیستند، بلکه هر جامعه ای که بخواهد مسیری غیر از لیبرالیسم پیش بگیرد را مورد هجمه‌های سنگین سیاسی اقتصادی و حتی نظامی قرار می‌دهند. 

یکی از زیر مجموعه‌های اصل آزادی، اصل آزادی بیان است. طبق این اصل هر کس حق دارد هر آنچه که می‌خواهد را بیان کند و هیچ گروه، فرد یا ارگان دولتی، حق ندارد جلوی او را بگیرد. در این دیدگاه وضعیت مطلوب در یک جامعه این است که هر نشریه، کتاب، شبکه خصوصی و در کل هر گونه رسانه بتواند بدون نظارت و احتمال توقیف شدن هر آنچه که می‌پسندد را بیان کند. آزادی بیان در غرب مطلق است، یعنی افراد و رسانه‌ها هیچ محدودیتی در ارائه آنچه که می‌خواهند ندارند. برای مثال در نظام‌های لیبرال شبکه‌های خصوصی اجازه فعالیت آزادانه دارند و از آنجایی که هدف این شبکه‌ها کسب سود حداکثر است، پس در ساخت برنامه‌هایشان تنها مسئله ای را که در نظر می‌گیرند این است که آن برنامه بتوانند حداکثر مخاطب را جذب کند، و تاثیرات روحی یا اجتماعی آن‌ها اهمیتی ندارد، پس از این دیدگاه ساخت فیلم‌های پورنوگرافی و یا سریال های با داستان‌های رمانتیک هنجارشکنانه (که اخیرا در کشور ما هم بسیار رواج یافته‌اند) کاملا منطقی است زیرا توانایی جذب مخاطب این برنامه‌ها بیشتر است. اصل آزادی بیان به این شبکه‌ها اجازه می‌دهد تا هر چه را که به نفعشان باشد پخش کنند، و با وجود این بسیاری از جامعه شناسان معتقدند که این نوع برنامه‌های تلویزیونی تاثیرات مخربی بر روابط خانواده‌ها دارند و بارها به پیامدهای ناگوار پخش این برنامه‌ها، به ویژه سریال هایی که با مضامین عشق‌های نامتعارف ساخته می‌شوند، اشاره کرده‌اند. اما کاری از دست آن‌ها بر نمی‌آید، چرا که بنابر اصل آزادی این برنامه‌ها هر تاثیری که داشته باشند، کسی نمی‌تواند پخش آن‌ها را منع کند. بنیان خانواده باید از بین برود تا آزادی حفظ شود. و نتیجه‌ این آزادی مطلق در مسائل تأثیر گذار بر جامعه این می‌شود که اکنون در کشورهای غربی بیش از 50 درصد ازدواج‌ها به طلاق می‌انجامد، از هر سه فرد متاهل دو نفر درگیر روابط جنسی خارج از خانواده می‌شوند، بیش از نیمی از نوزادانی که هر سال به دنیا می‌آیند نامشروع هستند و بسیاری از معضلات دیگری که مجال پرداختن به آن‌ها نیست.

در مثالی دیگر در مورد آزادی مطلق به اتفاقی می‌پردازیم که سال گذشته در جریان به دنیا آمدن ولیعهد خاندان سلطنتی انگلیس برای پرستاری به نام جاسینتا سالدانا اتفاق افتاد. در زمان بستری بودن عروس خاندان سلطنتی در بیمارستانی در لندن، مجری یک برنامه رادیویی در حین یک برنامه زنده به بیمارستان تلفن می‌کند و خود را ملکه انگلستان معرفی می‌کند و از پرستار بخش سوالاتی را می‌پرسد. پرستار بیچاره هم غافل از این که در یک برنامه زنده در حال مسخره شدن است به سوالات پاسخ می‌دهد. مدتی بعد خبر این مکالمه تلفنی در سرتاسر جهان پخش می‌شود و خبرگزاری‌ها این مکالمه و هویت آن پرستار را منتشر می‌کنند و آبروی این پرستار را در تمام دنیا می‌ریزند. . این زن در سطح جهانی تحقیر شد ولی نمی‌توانست به جایی شکایت کند، چرا که آزادی بیان به همه آن رسانه‌ها این حق را می‌داد که او را تحقیر کنند. در نهایت او در مقابل این فشار روحی عظیم تاب نمی‌آورد و خودکشی می‌کند، و همسر و دو فرزندش را به عزا می‌نشاند. در تعارض آزادی و کرامت انسانی آزادی باید انتخاب می‌شد.

 

 
:: مرتبط با: جامعه ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic