چند نفر را که درد مشترک دور هم جمعشان کرده باشد، هیچ‌وقت دست کم نگیر؛ تا آن روزی که قلب تک‌تکشان با آهنگ همان درد می‌تپد...
  :: مدیر وب سایت
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

صندوق صدقات
   
روح که خراب باشد تکنولوژی ایرباس هم چاره ساز نخواهد بود
پنجشنبه 20 فروردین 1394 ساعت 10:13 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست محمدحسن صادق زاده | ( نظرات )

سوم فروردین بود که خبری دردناک در دنیا پیچید: هواپیمایی آلمانی با 150 سرنشین در فرانسه سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان خود را از دست دادند. این هواپیما، که از نوع ایرباس A320 بود، در حالی سقوط کرد که کشورهای اروپایی به امنیت هواپیماهای خود در دنیا شهره هستند و بهترین تکنولوژی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را برای جلوگیری از هرگونه خطای فنی و انسانی اعمال می‌کنند، پس علت سقوط این هواپیما و مرگ این همه انسان آن هم در کشوری که از نظر تکنولوژی از پیشرفته ترین کشورهاست، برای بسیاری مساله‌ای رازآلود بود.

اما تنها چند روز پس سانحه مقامات هوایی آلمان اعلام کردند که علت سقوط نه نقص فنی بوده و نه خطای انسانی در کنترل هواپیما و نه حتی مسلمانان، بلکه کمک خلبان به عمد، و با قصد خودکشی همراه با قتل هواپیما را ساقط کرده است. بر اساس آنچه که از صداهای ضبط شده توسط جعبه سیاه هواپیما به دست آمده است، پس از آنکه خلبان برای استفاده از سرویس بهداشتی کابین را ترک می کند، کمک خلبان در را قفل می کند و هواپیما را به زمین می‌کوبد تا هم خود و هم 149 مسافر بیگناه را به کام مرگ ببرد. آنچه که این حادثه دلخراش را به وجود آورد، مشکلات روحی یک انسان بود، مساله‌ای که در دنیای مدرن امروز اهمیت چندانی در مقابل مسائل مادی ندارد و صرفا به دید یک موضوع جنبی، و نه دغدغه اصلی جامعه، به آن نگاه می شود. واکنش ارگان های اروپایی هم نه برطرف کردن مشکلات روحی پشت این مساله، بلکه صرفا سخت تر کردن مقررات بود. اما واقعیت این است مشکلات روحی انسان در این دنیای مدرن روز به روز در حال افزایش یافتن است و گاهی تبدیل و فجایعی می شوند که نه تنها فرد بیمار، بلکه افراد دیگر را هم در بر می گیرند؛ و در جامعه ای که سلامت روحی نداشته باشد، هرچقدر هم که تکنولوژی پیشرفته و قوانین سختگیرانه باشند، نمی توان جلو این حوادث را گرفت.

پس با در نظر داشتن این مساله جا دارد نگاهی به دانشگاه خودمان بندازیم و ببینیم علمی که در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود چه نگاهی به انسان و روح انسان دارد. در درس هایی که رویکردی مدیریتی و اقتصادی دارند جایگاه «انسان» چیست و چه اهدافی را دنبال می کنند؟ پاسخ این است که در دیدگاه مادی گرای دانشگاه ما و دیگر دانشگاه ها که علوم خود را از غرب گرفته اند، انسان به عنوان وسیله ای دیده می شود برای کسب ثروت، پارامتری در معادلاتی که جواب آنها سود است. غایتی به نام تعالی در این دیدگاه بی معناست، و همه چیز صرفا در قالب ماده و ثروت سنجیده می شود. با توجه به حادثه سقوط این هواپیما شاید بی ربط نباشد اشاره ای کنیم به رشته هوافضا و درسی که تحت عنوان «عملکرد» در آن ارائه می شود، درسی که در آن مساله‌ی نیاز های انسان در بخش «چگونه درآمدزایی کنیم» تدریس می شود، درسی که در آن می گوید که پرداختن به معنویات انسان راهی است برای جذب مشتری، و درسی که استاد آن معتقد است بر اساس «هرم هوس های مازلو»، حتی راهپیمایی اربعین چیزی بیش از «یک سرگرمی» نیست. حال با وجود چنین بینشی به روح و انسان در این نظام علمی، آیا دور از انتظار است که ساختار های اجتماعی-اقتصادی این نظام، حاصلی غیر از تزلزل و تخریب روح انسان داشته باشند؟ رکوردشکنی های روز افزون جوامع غربی در زمینه های افسردگی، خودکشی و قتل‌عام های کور شاهدی بر این مدعا هستند که رویکردی که علم مدرن به انسان گرفته است برای انسان نه خوشبختی روحی خواهد آورد و نه خوشبختی مادی، و اگر دانشگاه ما هم همان رویکرد را نسبت به انسان پیش بگیرد، سرنوشت بهتری برای جامعه ما به ارمغان نخواهد آورد.
:: مرتبط با: دانش ,
:: برچسب‌ها: علم سکولار ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic