چند نفر را که درد مشترک دور هم جمعشان کرده باشد، هیچ‌وقت دست کم نگیر؛ تا آن روزی که قلب تک‌تکشان با آهنگ همان درد می‌تپد...
  :: مدیر وب سایت
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

صندوق صدقات
   
علم، اسلامی یا سکولار؟
پنجشنبه 20 فروردین 1394 ساعت 10:15 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست محمدحسن صادق زاده | ( نظرات )

مساله تحول علوم انسانی و اسلامی سازی دانشگاه ها که از چند سال پیش مطرح شدند، بحث ها و جنجال های بسیاری در میان محافل آکادمیک ایجاد کرده است. مطرح شدن ایجاد علوم اسلامی در مقابل علوم غربی، با واکنش‌های بسیار منفی گروه های غرب گرا و لیبرال مواجه شده است. گستره این واکنش ها از حملات رسانه‌ای تا برخورد‌های قانونی را شامل می‌شود (برای مثال رییس‌جمهور حسن روحانی مدتی پیش در حکمی تدریس مجموعه ای از کتب علوم سیاسی که رویکردی غیر لیبرال به این علم داشتند را ممنوع اعلام کرد).

ممکن است این سوال برای بسیاری مطرح شود که مگر علم، اسلامی و غیر اسلامی دارد؟» ٢+٢ همیشه برابر با ٤ خواهد بود و ربطی به مسلمان بودن یا نامسلمان بودن ندارد«. اما واقعیت این است که علوم یک سری گزاره مستقل نیستند، بلکه هر شاخه علمی رویکردی خاص دارد که از پایه های معلوم آغاز شده و به سمت اهدافی مشخص می‌رود. تمایز اصلی علوم اسلامی و علوم غربی در همین جا مشخص می‌شود. بنیان های علوم اسلامی و غربی با هم متفاوت هستند، علم غربی وجود بعد غیر فیزیکی برای انسان، و حقیقتی مطلق و بالا به نام خدا را قبول ندارد، و معتقد است که خدا و روح اگر هم وجود داشته باشند به دنیای واقعی ربطی ندارند و تاثیری بر آن نخواهند داشت. علم اسلامی اما مبنایی توحیدی دارد و نه تنها قائل به وجود خدا و روح است، بلکه آنها را در تمام جنبه‌های زندگی انسان دارای تاثیر می‌داند. در دیدگاه اسلامی به انسان، روح نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و در هر مطالعه که از انسان صورت بگیرد باید نقش روح را در نظر گرفت. هدفی که علم غربی و علم اسلامی به سمت آنها حرکت می‌کنند هم متفاوت است. غایت علم غربی، بردن حداکثر منفعت از این دنیا و حکمرانی انسان بر عالم ماده است. موفقیت در این علم در قالب ثروت و تکنولوژی سنجیده می‌شود: برای مثال می‌گوییم که شرکت فلان استاد دانشگاه توانسته سرمایه ای چند صد میلیون دلاری به دست بیاورد، یا اینکه فلان سازمان علمی هواپیمایی طراحی کرده که با فلان سرعت حرکت می‌کند. از طرف دیگر مسائل مربوط به جنبه روحی و فطری بشر در این دید از علم اصالت ندارد، مثلا اگر استادی بداخلاق و مغرور نسبت به استادی متواضع و خوش رفتار مقاله های بیشتری را در مجلات معروف به چاپ رسانده باشد، علم غربی استاد اول را برتر از استاد دوم خواهد دانست. در این دیدگاه از علم مسائلی مانند گناه، مقدسات، ارزش های اخلاقی و فطرت انسان بی معنا خواهند بود و تنها مساله ارزشمند ماده است. به همین دلیل است که شاهد هستیم برای مثال در درس دیپلماسی، برای دانشجویان پروژه درسی ای با عنوان »همبستر شدن با یک زن در طول ده دقیقه« تعریف می‌شود. حتی در برخی دروس هم که با نام »اخلاق مهندسی« که در دانشگاه خودمان ارائه می‌شود، صرفا مسائلی مانند محیط زیست و یا عدم ضرر رسانی مادی به عموم جامعه مد نظر است.

اما غایتی که علم اسلامی برای خود در نظر گرفته است »سعادت بشری« است. این سعادت شامل هم بعد جسمانی و هم بعد معنوی انسان است. در این نگاه به علم شرط ارزشمند بودن علم، کمک به انسان در رسیدن به سعادت است. اصول و ارزشهای الهی در علم دینی ملاک برتری هستند، و اینگونه است که اگر برای مثال فردی فرمول های بسیاری را به دست آورده باشد ولی در رفتار و کردارش نمایانگر رذایل اخلاقی باشد، دین اسلامی این فرد را عالم نمی داند چرا که نتوانسته خود یا دیگران را به هدف اصلی زندگی نزدیک کند.

 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic