چند نفر را که درد مشترک دور هم جمعشان کرده باشد، هیچ‌وقت دست کم نگیر؛ تا آن روزی که قلب تک‌تکشان با آهنگ همان درد می‌تپد...
  :: مدیر وب سایت
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

صندوق صدقات
   
تاملی بر یک بند
پنجشنبه 20 فروردین 1394 ساعت 10:18 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست محمدحسن صادق زاده | ( نظرات )

کسانی که یا خود ازدواج کرده اند یا به نحوی با مسائل حقوقی ازدواج آشنا هستند شاید بدانند که چند سالی است که بندی در شرایط ازدواج اضافه شده است که می گوید " اگر زوجی پس از مدتی زندگی مشترک به این نتیجه رسیدند که باید از هم جدا شوند و خواستند که طلاق بگیرند، مرد باید نیمی آز دارایی‌های خود را به زن واگذار کند". این بند آز کشور‌های غربی به کشور ما وارد شده است و اکنون در آن کشور‌ها از قوانین ازدواج و طلاق است اما در کشور ما هنوز اختیاری است. گروه‌های عمدتا فیمینیستی حامی این قانون می گویند که " آز آنجا که زن در کنار مرد در خانه تلاش می کند و تلاش او در خانه به اندازه فعالیت شوهر در بیرون خانه ارزش دارد و بدون مرد بدون حمایت همسرش در خانه نمی توانست در شغلش موفق بشود، پس زن به اندازه مرد مستحق دارایی‌های شوهرش است و نیمی آز این دارایی‌ها باید به زن برسد". آیا این قانون واقعا منصفانه است و عدالت را در مورد زن و مرد رعایت می کند؟ با ارائه دو مثال این مساله را بررسی می‌کنیم:
حالت اول- مردی با زنی ازدواج می گند اما پس آز ازدواج زن هیچ گونه مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد و هیچ فعالیتی برای خانواده انجام نمی دهد، و این مرد است که باید به تنهایی تمام مسئولیت‌های خانواده چه در بیرون و چه در داخل خانه را بر عهده بگیرد. در نهایت کار این زوج به طلاق منجر می شود. حال بر چه اساسی مرد باید نیمی آز دارایی‌های خود را به این زن بدهد؟ این زن چه کرده که باید مستحق اموال این مرد باشد؟
حالت دوم- زن و مردی ازدواج می کنند، اما مرد به جای اینکه به دنبال کسب مایحتاج خوانده اش باشد، اوقاتش را به بیکاری و خوشگذرانی می گذراند و نه در داخل خانه و نه آز لحاظ اقتصادی کمکی به خانواده اش نمی کند. آز طرف دیگر همسر او هم باید داخل مسئولیت داخل خانه و فرزندان را به گردن بگیرد، و هم باید درآمد خانه را تامین کند. زمانی که این زوج طلاق می گیرند، مرد آز آنجایی که دارایی خاصی ندارد موظف به پرداخت هزینه ای به زن نخواهد بود. حال این زن که این همه برای خانواده اش تلاش کرده آیا مستحق دسترنج نخواهد بود؟ آیا این همه کوشش او باید بدون مزد باقی بماند.
این دو مثال نشان می دهند که این قانون کاستی‌های مهمی دارد و به خوبی نمی تواند تامین کننده عدالت باشد، و علت آن هم این است که اصل این قانون عادلانه نیست. عدالت به این معنا است که هر کس به اندازه تلاشی که می کند مزد بگیرد، نه بیشتر و نه کمتر، اما اینکه بگویند که زن چه تلاش بکند چه نکند حق دارد نیمی از اموال شوهرش را تصاحب کند هیچگونه سنخیتی با عدالت و انصاف ندارد؛ و هر جایی که قانونی ناعادلانه وجود داشته باشد، افرادی درصدد سو استفاده آز آن برای ظلم به دیگران و کسب منافع شخصی خود برمی آیند. که درباره این قانون می توان به شیوع پدیده طلا کنی (gold digging)  در کشور‌های غربی اشاره کرد: زن‌هایی که با افراد پولدار (و معمولا پیر) ازدواج می کنند و پس آز مدت کوتاهی با مرد دیگری آشنا می شوند و شوهر خود را طلاق داده و نصف ثروت او را به جیب می زنند.

از طرف دیگر در قوانین خانوادگی اسلام، زن در زندگی با مرد حق دارد که به ازای تلاش و فعالیتی که برای خانواده انجام می دهد، و حتی شیری که به فرزندش می دهد، آز شوهرش تقاضای دستمزد کند. و البته این دستمزد اضافه بر حق طبیعی نفقه است. پس آیا بهتر نیست کسانی که نگران احقاق حقوق زنان دز کشور ما هستند، به جای روانداختن به احکام ناقص تفکر اومانیستی غرب پاسخ مسائل جامعه را در دین خودمان بیابند.

 
:: مرتبط با: جامعه ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic