چند نفر را که درد مشترک دور هم جمعشان کرده باشد، هیچ‌وقت دست کم نگیر؛ تا آن روزی که قلب تک‌تکشان با آهنگ همان درد می‌تپد...
  :: مدیر وب سایت
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

صندوق صدقات
   
دانشگاه، مهد علم؟
چهارشنبه 5 اسفند 1394 ساعت 04:46 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست محمدحسن صادق زاده | ( نظرات )

به یاد دارم روزی در دوران نوجوانی‌ام را که در یک مهمانی همسایه‌ها به دور هم جمع شده بودند و بزرگتر‌ها در مورد مساله‌ای بحث می‌کردند: اینکه اخیرا خوابگاه دانشجویی‌ای در محله ما احداث شده بود و اکنون همه از این موضوع ناراحت بودند که این خوابگاه دانشجویی باعث خراب شدن جو محله شده و مشکلات اخلاقی بسیاری ایجاد کرده است. آن موقع مفهوم این حرف را درک نمی‌کردم، اما بعد از سالها که خودم هم دانشجو شدم متوجه شدم که چه مفهوم عمیقی داشته و نشان دهنده چه فاجعه بزرگی برای جایی است که خود را محیط علمی کشور می‌نامد. خاطره‌ای دیگر تعریف می‌کنم از شبی که برق محله زنجان رفته بود. آن شب اگر کسی که با آن محله آشنا نبود از جلو خوابگاه زنجان عبور می‌کرد، با شنیدن صدای انواع و اقسام حیوانات این فکر را می‌کرد که از جلو باغ وحشی عبور می کند. اما آنجا باغ وحش نبود، بلکه خوابگاه دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه اول مهندسی ایران، بود. و کسانی که مثلا پیشروان علم اندوزی هستند، عالمان این کشور، تنها با قطعی چند دقیقه‌ای برق صدای الاغ، سگ، گاو و دیگر حیوانات سر می‌دادند و تنها صدایی که شبیه انسان بود صدای دانشجویی بود که در آن تاریکی از بالکن اتاقش به افرادی که در حیاط بودند برای سرگرمی فحش ناموسی می‌داد.

ظاهرا معنای کلمه دانشجو طالب علم است، پس دانشجویان باید از علم بیشتری نسبت به عموم جامعه برخوردار باشند و احداث یک خوابگاه دانشجویی باید به معنی احداث محل سکونتی برای عالمان باشد، و وجود آن در یک محله باید برای آنجا یک امتیاز و مایه مباهات و خوشحالی مردم آنجا شود. پس چگونه است که هر جای این کشور که خوابگاه یک دانشجویی ساخته می‌شود مردم آن منطقه شاکی و ناراحت و از سرنوشت فضای اخلاقی محل زندگی خود نگران می شوند؟ اگر اینها طالبان علم هستند و قرار است که محیط کشور را سامان ببخشند، پس قبل از هر چیز باعث ارتقا محل سکونت خود خواهند شد، اما آیا واقعا اینگونه است؟ بروید از ساکنان محله های طرشت و زنجان بپرسید که آیا وجود خوابگاه ها در محله‌هایشان باعث بهتر شدن زندگی آنها شده یا مایه مزاحمت و ترس. پس آیا این یک تضاد نیست که مردم به کسانی که عنوان طالبان علم دارند، با دیده ترس نگاه می‌کنند تا که امید؟ ما خودمان همه دانشجو هستیم، پس نگاهی به خودمان و دوستانمان بیندازیم. سالی که وارد این دانشگاه شدیم را به یاد بیاوریم، چند نفر از دوستانمان آن موقع سیگاری، الکلی، معتاد، افسرده و یا دنبال شهوت‌رانی، علافی و ولنگاری بودند؟ و امروز آن افراد چه وضعیتی دارند؟ سپری کردن سالها در دانشگاه چه تاثیری بر روی آنها گذاشته  و در کل آیا ارتقا یافته‌اند، یا بیشتر در چاه گمراهی فرو رفتنه‌اند؟ مگر نمی‌گویند که دانشگاه محل کسب علم است؟ و مگر نمی گویند که عالمان به خدا نزدیکترند؟ آیا واقعا این کسانی که در دانشگاه می‌بینیم به خدا نزدیکتر هستند؟ عالمان کسانی هستند که جامعه باید پیرو آنها باشد و به آنها به دیده الگو نگاه کند، اما آیا واقعا این جماعت کسانی هستند که لیاقت قرار گرفتن در جایگاه پیشوایان جامعه را دارند؟ جماعتی که برای بخش عظیمی از آن زندگی در سیگار دود کردن، عیاشی با جنس مخالف و خوشگذرانی خلاصه می شود، هدفی جز پول و لذت دنبال نمی‌کنند و اخلاق به کل برای آنها بی معنا است.

اگر دانشگاه محل کسب علم است، علم باید انسان را هر روز سالم تر، پاک تر و داناتر کند، اما اینکه می بینیم هر سال تعداد بیشتری از جوانان پاک این ملت در این به اصطلاح دانشگاه به دام سیگار، الکل، موارد مخدر، هوسرانی با جنس مخالف و دیگر فواحش می‌افتند نشان می‌دهد که آنچه در این دانشگاه به دانشجویان داده می شود علم نیست.
:: برچسب‌ها: دانشگاه , علم مدرن , زندگی دانشجویی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic